volny cas 1

Léto a turistika v Jizerských horách

Elektrokola

Půjčovna elektrokol – vyzkoušejte si jízdu malebnou krajinou bez velké dřiny.Tuto službu provozujeme pouze pro naše hotelové hosty.

  • Cena za vypůjčení horského elektrokola: 0-3 hodiny-750 Kč, 3-9 hodin-1.200 Kč. Kola je možné zapůčit v čase od 9,00 do 19,00. Účtuje se každá započatá hodina.

Naše tipy

Besedické skály – jsou skalním útvarem, který se skládá z několika menších oblastí. Cesty se zde proplétají romantickými skalními slujemi a roklemi, ve kterých by člověk lehce ztratil orientaci, značené pěšiny nás však jimi bez problémů provedou (28 km).

Údolí Jizery – Riegrova stezka – úzká skalnatá soutěska mezi Bítouchovem a Podspálovem podobná divokému kaňonu měří asi tři kilometry (25 km).

Hrady, zámky, zříceniny, jeskyně

  • Frýdštejn – zřícenina pohádkového hradu ze 14. stol (Maloskalsko).
  • Hrubý Rohozec – renesanční zámek u Turnova.
  • Návarov – zřícenina hradu na skalnatém ostrohu nad soutokem Kamenice a potoku Zlatník (10 km).
  • Při nepřízni počasí je možno se schovat pod zem do Bozkovských dolomitových jeskyní, které jsou jediné přístupné jeskyně na severu Čech (12 km), nebo navštívit hornické muzeum v Harrachově s prohlídkou štol a důlní techniky (9 km).

Na kole či autem

Jizerské hory – pojmenované podle řeky Jizery, která zde pramení. Nejvyšší horou tohoto nejseverněji položeného pohoří v Čechách je hora Smrk (1124 m n. m.). CHKO Jizerské hory byla vyhlášena v roce 1967 a zaujímá plochu 350 km2. Pro Jizerské hory jsou charakteristická rašeliniště, z mnoha chráněných území vyniká Národní přírodní rezervace jizerskohorské bučiny. Nikde jinde nenajdete takové množství udržovaných rozhleden.

Mezi nejnavštěvovanější patří Štěpánka 959 m n. m., která je vzdálena od našeho hotelu necelých 800 m. V Jizerských horách najdeme jeden z nejkrásnějších běžeckých areálů v Čechách – Jizerskou magistrálu – síť běžeckých tratí protkává nekonečné planiny. Pro milovníky horských kol je zde vyznačeno velké množství cyklotras.

Jizerky jinak – při jednodenním výletě na zámek Frýdlant zavítejte k přehradě Souš, prohlédněte si kostel Navštívení pany Marie v Hejnicích. Při zpáteční cestě se po návštěvě Frýdlantu zastavte v lázních Libverda, kde doporučujeme na malé kolonádě ochutnat z pramene zdejší léčivou kyselku. Obří sud, ve kterém se nachází restaurace, je od lázní vzdálen pouhé 2 km.

Horská osada Jizerka je nejvýše položená osada v Čechách. Její návštěva Vás vrátí do doby o sto let zpět. Návštěva místního muzea umožní pohlédnout do nelehkého života horalů. Naučná stezka kolem Bukové hory a rašelinišť rozšíří Vaše vědomosti o zdejší přírodě, které se lépe vstřebávají při borůvkovém poháru či koláči v některé zdejší restauraci (Panský dům nás zatím nikdy nezklamal).

Harrachov – nejznámější horské středisko u nás je díky skokanským můstkům navštěvováno turisty z celé Evropy. Díky své poloze a sedačkové lanovce se stává nástupním místem k horským túrám do Krkonošského národního parku. Někoho možná zklame rozvoj turismu, který romantické městečko změnil k nepoznání, ale věřte, že okolní příroda je stále dost krásná. Za návštěvu stojí hlavně Mumlavské vodopády. Při nepřízni počasí je možné navštívit sklářskou expozici včetně prohlídky skláren a na vlastní oči vidět, jak se fouká sklo. Hornické muzeum Vás zavede do štol, kde se ještě nedávno těžilo.

Horní Pojizeří leží na severovýchodě. Osou oblasti je řeka Jizera se svými přítoky, která vytváří spojení mezi turisticky atraktivními regiony – Krkonošemi, Jizerskými horami a Českým rájem. Jedná se jizersko-krkonošské podhůří, do něhož jsou zasazena města Jílemnice, Lomnice nad Popelkou, Semily a Vysoké nad Jizerou.